Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kimi Matias Räikkönen

30. 9. 2006

Datum narození: 17.10.1979Obrazek
Výška: 175cm
Váha:
63 kg
Bydliště:
Švýcarsko
Přezdívky: Iceman, Kimppa, Rakka, jeho mechanici mu říkají Kimster
Stav
: ženatý s miss Skandinavia 2000 Jenni Dahlmanovou, bezdětný
Sourozenci:
bratr Rami, starší o rok a 10 měsíců
Koníčky: snowboarding, Moto X, lední hokej, jet-ski, golf

Kimi Räikkönen se narodil 17.10. 1979 ve finském Espoo. Jako většina pilotů F1 i on začínal s motokárami. Kimi sedlal motokáry už od osmi let, ale závodit začal až v desíti. Jak rostl, zlepšoval se a v roce 1997 na sebe výrazně upozorňoval. Krom finského a skandinávského mistrovství vyhrál evropskou grand prix. V roce 1999 jezdil stále motokáry, ale pošihlával po monopostech. Vyzkoušel formuli Ford, ale zjistil, že to není pravé ořechové a v roce 2000 naskočil do britské formule Renault, kde z deseti závodů sedm vyhrál a ve zbylých vyšplahl na stupně vítězů.

Peter Sauber potřeboval pro rok 2001 mladého, rychlého, zkušeného a hlavně levného závodníka, který by dokázal držet krok s talentovaným Nickem Heidfeldem. Buttonův manažer jej odmítl, ale nabídl mu právě Räikkönena, který do té doby odjel jen 23 formulových závodů. Po třídenních testech v Mugellu bylo jasno - Räikkönen je rychlý a mladý, ale pořád moc nezkušený. V zimních testech nasbíral dostatečný počet kilometrů, ale kvůli absenci zkušenosti z f3 a f3000 dostal superlicenci nutnou k závodění v f1 pouze na několik závodů. Mladý Fin musel přesvědčit, že nebude pro ostatní nebezpečím.

Debut v Austrálii zvládl Kimi na jedničku s hvězdičkou a po penalizaci Oliviera Panise získal bod za šesté místo. Mladíček se rychle učil a na konci sezóny měl v držení desáté místo za devět bodů. Nejen že dokázal své schopnosti, ale ukázal dlouhý nos všem, co jej na začátku roku kritizovali a protestovali proti udělení superlicence. Navíc Kimi vydělal Peteru Sauberovi hezký balík, když o něj projevil zájem McLaren. Byla by škoda tak talentovaného jezdce držet u průměrného týmu a za šek s několika nulami předčasně ukončil tříletý kontrakt.

Smůla - jinak se odstoupení z jedenácti závodů sezóny zhodnotit nedá. Kimi doplácel na nespolehlivost vozu. Jen maličko, přesněji pět kol, jej ve Francii dělilo od premiérového vítězství, ale olejová skrvna přihrála triumf Michaelu Schumacherovi. Mladý Fin se stal důstojným nástupcem Miky Häkkinena. V kvalifikacích dával na zadek zkušenějšímu Coulthardovi a i když v celkovém pořadí svou výhodu nedokázal kvůli technice využít, má právo být na sebe hrdý.

Formule 1
2000
Sauber: testman
2001 Sauber: 10. místo, 9 bodů
2002 McLaren: 6. místo, 24 bodů
2003 McLaren: 2. místo, 91 bodů 2004 West McLaren Mercedes: 7.místo, 45 bodů, 4x stupně vítězů, 1x pole position, 2x nejrychlejší kolo
2005 West McLaren Mercedes: 2.místo, 112 bodů, 7x vítězství, 12 stupně vítězů, 5x pole position, 10x nejrychlejší kolo